اخبار

رونمایی از طرح تجاری پرینترهای سه بعدی

اگر فناوری چاپ سه-بعدی شما را هیجان زده نمی کند به این خاطر است که به اندازه ی کافی بزرگ فکر نمی کنید… این ها سخنان یکی از بی شمار آینده پژوهی است که معتقدند زندگی روی زمین به زودی توسط این فناوری برای همیشه تغییر خواهد کرد.
ساخت افزایشی (Additive Manufacturing)، یا به بیان مقبول تر، چاپ سه-بعدی (۳D Printing)، به فرآیندی اطلاق می شود که در آن، یک شیئ سه-بعدی به صورت تجمعی لایه های دو-بعدی ساخته می شوند. فرآیند چاپ این اجسام سه-بعدی عموماً به این شکل است که یک مدل کامپیوتری سه-بعدی از جسم مورد نظر ساخته شده و سپس به چاپگر فرستاده می شود. اما اکنون حتی می توان با استفاده از یک عکس دو-بعدی یک چاپ سه-بعدی داشت. برای مثال، یک استارت آپ واقع در نیویورک آمریکا، این امکان را فراهم آورده که افراد بتوانند با گرفتن یک عکس از گوش خود و ارسال آن به این شرکت، ظرف ۴۸ ساعت یک هندزفری شخصی سازی شده برای گوش خود را دریافت کنند.

 
آغاز فعالیت چاپگرهای سه-بعدی به سال ۱۹۸۰ باز می گردد، زمانی که چاک هال (مخترع چاپگر سه-بعدی) هنگام کار با پلاستیک های مایعی که هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ی فرابنفش به جسمی محکم تبدیل می شدند، دریافت که می توان با روی هم قرار دادن این لایه ها یک جسم سه-بعدی ساخت.

 
فناوری چاپ سه-بعدی طیف وسیعی از کاربردها از صنایع پزشکی و ساخت گوش های بیونیک -که به مراتب بهتر از گوش یک انسان معمولی می شنوند- گرفته تا چاپگرهای سه-بعدی مخصوص غذا برای استفاده ی خانگی و صنایع نظامی و ساخت سلاح هایی طی یک شب را در بر می گیرد. شرکت های جنرال موتورز و فورد اکنون برای ساخت نمونه های اولیه ماشین های خود از چاپگرهای سه-بعدی استفاده می کنند و شرکت ارباس برای ساخت قطعات هواپیماهای خود با استفاده از چاپگرهای سه-بعدی علاوه بر کاهش وزن قطعات به میزان ۳۰ الی ۵۵ درصد توانسته میزان انرژی مصرف شده در فرآیند تولید و میزان استفاده از مواد خام اولیه را بطور جداگانه هر کدام به میزان ۹۰ درصد کاهش دهد. همچنین دانشمندان دانشگاه ام آی تی با استفاده از چاپگرهای سه-بعدی موفق به ساخت شیشه ی شفافی به اسم GLASS G3DP با قابلیت تنظیم خواصی مانند رنگ، میزان رنگ، میزان شفافیت و قابلیت تنظیم ضرایب شکست و بازتاب از شیشه در هنگام ساخت شده اند.

 

 

کاربردهای پرینتر سه بعدی

موارد بالا تنها نشان دهنده ی قطره ای از دریای کاربردهای اخیر فناوری چاپ سه-بعدی است و برخی از آینده پژوهان بر این باورند که فناوری چاپ سه-بعدی به قدری زندگی روی زمین را دگرگون خواهد کرد که طی ۵۰ تا ۷۵ سال آینده، زندگی امروزه ی ما قابل درک نخواهد بود. دنیایی را تصور کنید که در آن، ارگان های زیستی چاپ شده توسط چاپگرهای سه-بعدی زیستی می توانند اعضای از دست رفته ی بدن (مانند یک دست قطع شده) را با استفاده از فناوری چاپ سه-بعدی به صاحبش باز گردانند. زندگی در چنین دنیایی به هیچ وجه شبیه به آنچه که امروزه هست نخواهد بود. حتی فناوری امروزه ی چاپ سه-بعدی، که در دوران نوظهوری خود به سر می برد، قادر است پوست انسان، کلیه و حتی قلب های تپنده ی مصنوعی را تولید کند.

 
جرمی ریفکین، آینده شناس معروف، معتقد است که فناوری چاپ سه-بعدی موجب رخداد انقلاب صنعتی سوم خواهد شد و طبق گزارش موسسه تحقیقات جهانی کمپانی مک کینزی، چاپگرهای سه-بعدی یک تاثیر بسیار شگرف ۵۵۰ میلیارد دلاری بر اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۵ خواهند داشت. این در حالی است که این فناوری هم اکنون تنها بخشی از صنعت ۷۰ میلیارد دلاری ماشین آلات صنعتی را به خود اختصاص داده است.

 
خوشبختانه، کشور ما نیز از قائله ی ورود به عصر چاپگرهای سه-بعدی مستثنی نیست و از آنجایی که یکی از اهداف آکادمی برند ایران، فراخوانی و ظهور تکنولوژی های نوین در سطح تجاری به منظور پیشرفت ایران عزیزمان می باشد، این امر در آکادمی برند ایران محقق گردیده و مراسم رونمایی از پروژه تجاری سازی چاپگرهای سه-بعدی در تاریخ ۱۲ آبان هزار و سیصد و نود و پنج با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان آکادمی برند ایران توسط جناب آقای مهندس امیرحسین نشاسته ریز دانشجوی دوره ی چهارم مدیریت برند صورت گرفت.

 
نظر سنجی های صورت گرفته توسط کمپانی مشاوره اقتصادی مک کینزی نشان می دهد که علیرغم تمامی پیش بینی های صورت گرفته توسط آینده پژوهان بنام حال حاضر و تمامی تلاش های صورت گرفته در راستای ایجاد آگاهی در جهت آمادگی افراد و شرکت ها برای مواجهه با عصر چاپگرهای سه-بعدی، متاسفانه هنوز چهل درصد از شرکت های (مطرح) دنیا از آمادگی لازم برای رویارویی با آینده ی درخشان این پدیده برخوردار نیستند. به امید آنکه مدیران کسب و کارهای کوچک و بزرگ در ایران با بینش عمیق و پیشبرد شرکت در جهت آمادگی برای رویارویی با تحولات عظیم اقتصادی و آشنایی مناسب با سبب سازان این تحولات از جمله چاپگرهای سه-بعدی و زنده نگه داشتن قلب تپنده ی اقتصاد ایران موجبات سرافرازی کشورمان در عرصه های بین المللی را فراهم آورند.

 

 

دوره مدیریت برند دوره حضوری ۹ ماهه ایست که در قالب ۳ ترم با مضامین مباحث استراتژیک برندسازی، مباحث تخصصی، اجرایی سازی و فنون پیاده سازی حسی ـ بصری برند برگزار می گردد. در این دوره با بهره گیری از اساتید برتر حوزه برند به تدریس مباحث تخصصی با تاکید بر جنبه های مختلف برند پرداخته می شود. علاوه بر پروژه پایانی و دو کارگاه فاندامنتال و تکنیکال در طول دوره، دانشجویان همگام با فراگرفتن هر درس به فعالیت هایی در راستای اجرایی سازی مطالب فراگرفته شده، خواهند پرداخت.

 

 

ulp_version:
5.32
ulp_onload_mode:
default
ulp_onload_period:
5
ulp_onload_delay:
0
ulp_onload_close_delay:
0
ulp_onload_popup:
default
ulp_onload_popup_mobile:
default
ulp_onexit_mode:
default
ulp_onexit_period:
5
ulp_onexit_popup:
default
ulp_onexit_popup_mobile:
default
ulp_onscroll_popup:
default
ulp_onscroll_popup_mobile:
default
ulp_onscroll_mode:
default
ulp_onscroll_period:
5
ulp_onscroll_offset:
600
ulp_onidle_mode:
default
ulp_onidle_delay:
30
ulp_onidle_period:
5
ulp_onidle_popup:
default
ulp_onidle_popup_mobile:
default
restrict_roles:
intense_post_subtitle:
intense_post_single_template:
intense_featured_gallery:
intense_featured_image_type:
standard
intense_image_shadow:
intense_hover_effect_type:
intense_hover_effect:
0
intense_featured_audio_url:
intense_featured_video_type:
intense_featured_color:
blr_date:
2019-01-27

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
*
*
پاسخ دهید: 3 + 3
به سیستم آموزش مجازی آکادمی برند خوش آمدید
دانش پذیر گرامی، به منظور آشنایی با نحوه استفاده از سیستم آموزش مجازی آکادمی برند، شما می توانید این دوره را به صورت کاملا رایگان و به شکل زیر اخذ کنید.
  • ابتدا از طریق قسمت عضویت/ورود در منوی بالا ثبت نام نمایید
  • از طریق همان قسمت وارد سایت شوید
  • تا اینجا شما 10 برندیورو هدیه دریافت کرده اید
  • از برندیورو های خود می توانید برای خرید دوره استفاده کنید
  • روی دکمه خرید این دوره کلیک نمایید
  • در صفحه تسویه حساب پرداخت از طریق برند یورو را انتخاب نمایید
  • شما با موفقیت این دوره را اخذ کرده اید
  ما این دوره را برای آشنایی شما با سیستم به صورت کاملا رایگان قرار داده ایم.
دوره مجازی اصول و مبانی موفقیت
Success Principles
اولین دوره آموزش مجازی آکادمی برند ایران هم اکنون روی سایت قرار دارد. شما می توانید آن را به صورت رایگان اخذ نمایید و بگذرانید.
جزو اولین نفراتی باشید که این دوره را می گذرانند.
اخذ این دوره کاملا رایگان است.
دوره اصول و مبانی موفقیت