اخبار

تحلیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۹۵، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و برتری دونالد ترامپ بر هیلاری کلینتون، این اتفاق که تقریباً ناقض تمامی پیش بینی‌های به عمل آمده از سوی تحلیل‌گران بنام عرصه سیاست و اقتصاد بود، در آکادمی برند ایران از سویه‌های مرتبط با برندسازی، بازاریابی و تبلیغات توسط جناب آقای دکتر شهریار شفیعی، موسس و رئیس هیئت علمی آکادمی برند ایران مورد تحلیل قرار گرفت.
در این جلسه، یکی از اصلی‌ترین عوامل برتری غیرمنتظره ترامپ بر کلینتون، استفاده مناسب دونالد ترامپ از مباحث هویتی عنوان شد.

usa-election-analyse004
نتایج به دست آمده از تحقیقات برندسازی عصب‌پایه نشان می‌دهد که فرآیند انتخاب در حوزه هایی از این دست، فرآیندی است که به شدت ریشه‌های هویتی داشته و عموماً در سطح ناخودآگاه انجام می‌گیرد. این بدین معناست که در زمان انتخاب، افراد (بطور ناخودآگاه) با سنجش میزان قرابت و یا نزدیکی هویت خود و هویت موردی که قصد انتخاب آن را دارند عمل مقایسه را انجام داده و این امر در مورد هرگونه انتخابی از جمله انتخابات ریاست جمهوری نیز صادق است.
اشتباه خانم کلینتون در انتخابات در اینجا بود که جایگاه خود را در تمامی تبلیغات با هویت‌هایی جدا از هم و پراکنده (مانند مکزیکی‌ها، هم‌جنس گرایان، سیاهپوستان و اقلیت ها) و ارتباط نزدیک تر با کشورهایی مانند عربستان معین کردند. این جایگاه سازی از این رو به زیان خانم کلینتون تمام شد که جدا از هویت آمریکایی‌های اصیل بود. افرادی قدرت طلب که سال‌هاست کشورشان را مورد هجوم و اشغال بیگانگانی مانند مکزیکی‌ها و آسیایی‌ها می‌بینند و باراک اوباما نتوانسته این نیاز هویتی آن‌ها بر طرف سازد. اما دونالد ترامپ با اعتقاد قلبی به هویت آمریکایی و انتخاب شعارهای نژاد پرستانه و ضد مهاجر طلبی و وعده بازسازی آمریکای بزرگ توانست خود را از لحاظ هویتی به آمریکای سفید نزدیک کند و با فراهم کردن جایگاهی بسیار مناسب موجبات تحیر تمامی تحلیل‌گران بنام آمریکا و سایر کشورها را فراهم آورد.
دونالد ترامپ با دست گذاشتن روی کمبود هویتی آمریکایی‌ها (هویتی که، بر خلاف زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، در حال حاضر به آن نیاز داشتند) و با اعلام انزجار از مهاجرینی که این هویت قدرت طلب را از آنان صلب نموده اند، وعده باز پس ستاندن این قدرت را به آمریکایی‌ها می‌داد.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و برتری ترامپ (به ظاهر منفور) به کلینتون (به ظاهر محبوب) برتری حوزه برندسازی به بازاریابی را به نمایش گذاشت؛ چرا که تمامی آمارها و گزارشات و پیش‌بینی‌ها حاکی از پیروزی کلینتون بود، اما در نهایت نتیجه چیز دیگری رقم خورد.

 

usa-election-analyse002

 

تحلیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (تحلیل برند از دیدگاه هویت)

اگر بخواهیم با نگاهی دقیق‌تر این مساله را بررسی کنیم باید تفاوت فرآیندهای بازاریابی و برندسازی را با نگاهی ریزبینانه‌تر مورد واکاوی قرار داد. در فرآیندهای بازاریابی با نشان دادن فواید یک محصول و بطور کلی‌تر، با استدلال‌ها و دلایل و مدارک منطقی سعی بر فروش محصول می‌شود. اما در فرآیندهای برندسازی شخص فروشنده با هدف قرار دادن هویت فرد مورد نظر و ایجاد یک رابطه عاطفی میان هویت مشتری و کالا، مشتری را ترغیب به خرید کالا خواهد کرد. از بهترین مثال‌های این زمینه می‌توان به برتری بی‌ مثال محصولات شرکت داو به سایر شرکت‌های رقیب اشاره کرد. داو با باور و سعی در نشان دادن زیبایی طبیعی و واقعی بانوان توانست آن‌ها از حس نیاز به مدل بودن بی نیاز کرده و ارتباط بسیار نزدیکی با آنان برقرار کند. ترامپ هم با باور به آمریکایی بدون مهاجر، توانست این رویای سرکوب شده را در اهالی آمریکا بیدار کند. جالب‌تر اینکه زمانی که پای مباحث هویتی به عرصه انتخاب باز می‌شود، ایرادات فرد مورد نظر به میزان بسیار زیادی نادیده گرفته می‌شوند. همانطور که ایرادات دونالد ترامپ و بچه‌ بازی‌ها و شکست‌های اقتصادی‌اش به دلیل تحریک حس قدرت طلبی و هویت آمریکای سفید پوست نادیده گرفته شد و با جای گیری در ذهن و قلب مردم آمریکا توانست از رقیب سرسخت خود پیشی گیرد. همچنین، قسمت بزرگی از انتخابات ریاست جمهوری آمرکا نشات گرفته از مبحث نقشه ذهنی است، بدین معنا که خوشه‌های مرتبط با باورها و مفاهیم به صورت هم راستا و هم افزا به منظور تقویت هویت کنار هم قرار می‌گیرند که دونالد ترامپ در این خصوص هم موفق تر از کلینتون عمل کرده است.

دوره مدیریت برند دوره حضوری ۹ ماهه ایست که در قالب ۳ ترم با مضامین مباحث استراتژیک برندسازی، مباحث تخصصی، اجرایی سازی و فنون پیاده سازی حسی ـ بصری برند برگزار می گردد. در این دوره با بهره گیری از اساتید برتر حوزه برند به تدریس مباحث تخصصی با تاکید بر جنبه های مختلف برند پرداخته می شود. علاوه بر پروژه پایانی و دو کارگاه فاندامنتال و تکنیکال در طول دوره، دانشجویان همگام با فراگرفتن هر درس به فعالیت هایی در راستای اجرایی سازی مطالب فراگرفته شده، خواهند پرداخت.

ulp_version:
5.32
ulp_onload_mode:
default
ulp_onload_period:
5
ulp_onload_delay:
0
ulp_onload_close_delay:
0
ulp_onload_popup:
default
ulp_onload_popup_mobile:
default
ulp_onexit_mode:
default
ulp_onexit_period:
5
ulp_onexit_popup:
default
ulp_onexit_popup_mobile:
default
ulp_onscroll_popup:
default
ulp_onscroll_popup_mobile:
default
ulp_onscroll_mode:
default
ulp_onscroll_period:
5
ulp_onscroll_offset:
600
ulp_onidle_mode:
default
ulp_onidle_delay:
30
ulp_onidle_period:
5
ulp_onidle_popup:
default
ulp_onidle_popup_mobile:
default
restrict_roles:
intense_post_subtitle:
intense_post_single_template:
intense_featured_gallery:
intense_featured_image_type:
standard
intense_image_shadow:
intense_hover_effect_type:
intense_hover_effect:
0
intense_featured_audio_url:
intense_featured_video_type:
intense_featured_color:
slide_template:
default
blr_date:
2019-01-29

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
*
*
پاسخ دهید: 7 + 9
به سیستم آموزش مجازی آکادمی برند خوش آمدید
دانش پذیر گرامی، به منظور آشنایی با نحوه استفاده از سیستم آموزش مجازی آکادمی برند، شما می توانید این دوره را به صورت کاملا رایگان و به شکل زیر اخذ کنید.
  • ابتدا از طریق قسمت عضویت/ورود در منوی بالا ثبت نام نمایید
  • از طریق همان قسمت وارد سایت شوید
  • تا اینجا شما 10 برندیورو هدیه دریافت کرده اید
  • از برندیورو های خود می توانید برای خرید دوره استفاده کنید
  • روی دکمه خرید این دوره کلیک نمایید
  • در صفحه تسویه حساب پرداخت از طریق برند یورو را انتخاب نمایید
  • شما با موفقیت این دوره را اخذ کرده اید
  ما این دوره را برای آشنایی شما با سیستم به صورت کاملا رایگان قرار داده ایم.
دوره مجازی اصول و مبانی موفقیت
Success Principles
اولین دوره آموزش مجازی آکادمی برند ایران هم اکنون روی سایت قرار دارد. شما می توانید آن را به صورت رایگان اخذ نمایید و بگذرانید.
جزو اولین نفراتی باشید که این دوره را می گذرانند.
اخذ این دوره کاملا رایگان است.
دوره اصول و مبانی موفقیت