اخبار

حجم گرایی در مد و سبک زندگی

به قلم دکتر عیسی کشاورز

صنعتگر فرهنگی

 

مفهوم حجم گرایی espacementalism می گوید همیشه بین واقعیت ها و فرا واقعیتها، بین جهان عین و جهان ذهن و بین آنچه هست و انچه باید باشد یک فاصله و فضایی به نام حجم وجود دارد و گاهی هم ممکن است این حجم میان تهی باشد.
عموماً حجم حداقل سه بعد دارد (طول- عرض- ارتفاع) اما امروز با توسعه نظریه ها و فهم و درک بینشی و دانشی از ابعاد هشت گانه و نه گانه نیز مطرح و مدل سازی شده است مثل (طول، عرض، ارتفاع، عمق، حرکت، زمان، مکان، ذهن و….). حجم گرایی در مُد و سبک زندگی یعنی فهم و درک تعاملات ابعاد و اوضاع بیشماری که در یک حجم امکان داد و ستد گفتمانی و تولید انرژی را فراهم می کند عموماً مُد و سبک زندگی در یک فضای ارگانیکی و فراتر از تجربه افراد با یکدیگر در یک میدانی به نظام حجم فهم و درک شده و هر روز به شکلی تازه دیده می شود و تغییر در سبک زندگی با جابجایی اشکال حجمی اتفاق میافتد.

سبک زندگی اسلامی- ایرانی و همچنین طراحی الگوی ایرانی و اسلامی مُد در یک میدان به نام حجم گرایی محل تبادل، تعامل، سرمایه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، خلاقیت، نوآوری، تولید، برندها، سلیقه و ذائقه مخاطب میشود و این ابعاد چندگانه یک حجم گفتمانی و یک حجم انباشت اطلاعات و آگاهی تولید میکند که ما برای فهم و درک آن از حجم گرایی مُد و کسب زندگی نام می بریم.

اینکه مُد و سبک زندگی چگونه در مناسبات اجتماعی شکل میگیرد و در کالبد شهری ظهور و بروز مییابد تنها با حجم گرایی قابل تفسیر و تحلیل است و عموماً مُد حجم گرا و فضا محور است و در فضاهای متفاوت حجم های متفاوتی خلق و یا باز تولید میکند. البته سه گانههای متفاوت ابعاد چندوجهی و حجمهای متفاوتی تولید می کند.

 

 

سه گانه مهم که در حجم گرایی مُد مهم است عبارتست از سه گانه (اسلام، ایران، غرب)، (تولید، توزیع، مصرف)، (دانش، قدرت، ایدئولوژی)، (فرد، برند، حکومت)، (اقتصاد، فرهنگ، سیاست)، (مکان، زمان، حرکت)، (فرد، جامعه، فناوری)، (اخلاق، قومیت، تنوع) هر کدام از این سه گانه ها در عرض، طول و ارتفاع خود حجمی خاص و فهم و درک تمام این ابعاد و اوضاع یک حجم بزرگ که آگاهی و دانش ما محصول مناسبات داد و ستد و تبادلات آن را ترسیم میکند از هر طرف که به این حجم نکاه میکنید شکل و شمایل متفاوت از مُد و سبک زندگی را مشاهده میکند و یادآور داستان فیل در مثنوی حضرت مولانا است.

حجم گرایی در مُد یعنی اینکه بر این عقیده هستیم که جریان فضای تبادل همه چیز در فضای حجم ممکن است. امروز ما مصرف کننده حجم ها هستیم و دانش و آگاهی ما در این حجم ها شناور است. امروز کشمکش ها و مناسبات داد و ستد و گفتمان ذهنی و عینی ما در این حجمها جریان دارد و در حرکت است. امروز ما مصرف حجم گرا داریم و حتی به جای گردش کالا، ما در فضایی که کالایی شده است گردش می کنیم برای همین است که مگا مال ها، سیتی سنتر رواج یافته است.

خود حجم و فضاها به برند و کالا تبدیل شدهاند و ما در این حجم ها پرسه میزنیم و هویت ها در حجم گرایی شکل و قوام مییابد. امروز به جای تولید برندها در مُد به تولید فضا و تولید در فضا روی آوردهایم حتی موضوع و اقتصادی به نام فضای مجازی شکل گرفته است.

 


در حجم گرایی “ارزش مبادله ای” شکل میگیرد هر اندیشه، فکر، سرمایه و سلیقه ای اگر در فضای حجم جانمایی شود قابلیت فهم، درک و پذیرش را خواهد داشت البته هیچ قطعیتی وجود ندارد. اگر می خواهیم به الگوی اسلامی- ایرانی مد و سبک و زندگی برسیم باید فرآیندهایی را که می تواند ابعاد و اوضاع چند وجهی سه گانه هایی را که به آن اشاره شد را در یک حجم بزرگ تفسیر و مدل سازی کند. جریان های اثرگذار بیشمار در حجم تولید شده با همدیگر ترکیب، تفسیر، تخریب، بازتولید و…… میشوند و در این حجم گرایی انرژی و گفتمان فرصت ظهور و بروز یافته و آنگاه شاید بتوان به الگوی جامع و مورد وفاق در مُد و کسب زندگی اسلامی- ایرانی دست یافت.

 

این خلاصه ای از سخنرانی دکتر عیسی کشاورز در نمایشگاه حجم گرایی در مُد بوده است که در فرهنگسرای نیاوران به همت موسسه مدراطور ایرانی برگزار شده است.

slide_template:
default
ulp_version:
5.32
ulp_onload_mode:
default
ulp_onload_period:
5
ulp_onload_delay:
0
ulp_onload_close_delay:
0
ulp_onload_popup:
default
ulp_onload_popup_mobile:
default
ulp_onexit_mode:
default
ulp_onexit_period:
5
ulp_onexit_popup:
default
ulp_onexit_popup_mobile:
default
ulp_onscroll_popup:
default
ulp_onscroll_popup_mobile:
default
ulp_onscroll_mode:
default
ulp_onscroll_period:
5
ulp_onscroll_offset:
600
ulp_onidle_mode:
default
ulp_onidle_delay:
30
ulp_onidle_period:
5
ulp_onidle_popup:
default
ulp_onidle_popup_mobile:
default
restrict_roles:
intense_post_subtitle:
intense_post_single_template:
intense_featured_gallery:
intense_featured_image_type:
standard
intense_image_shadow:
intense_hover_effect_type:
intense_hover_effect:
0
intense_featured_audio_url:
intense_featured_video_type:
intense_featured_color:
blr_date:
2019-01-29

پاسخی بگذارید

Close
*
*
Answer: 9 + 5
به سیستم آموزش مجازی آکادمی برند خوش آمدید
دانش پذیر گرامی، به منظور آشنایی با نحوه استفاده از سیستم آموزش مجازی آکادمی برند، شما می توانید این دوره را به صورت کاملا رایگان و به شکل زیر اخذ کنید.
  • ابتدا از طریق قسمت عضویت/ورود در منوی بالا ثبت نام نمایید
  • از طریق همان قسمت وارد سایت شوید
  • تا اینجا شما 10 برندیورو هدیه دریافت کرده اید
  • از برندیورو های خود می توانید برای خرید دوره استفاده کنید
  • روی دکمه خرید این دوره کلیک نمایید
  • در صفحه تسویه حساب پرداخت از طریق برند یورو را انتخاب نمایید
  • شما با موفقیت این دوره را اخذ کرده اید
  ما این دوره را برای آشنایی شما با سیستم به صورت کاملا رایگان قرار داده ایم.
دوره مجازی اصول و مبانی موفقیت
Success Principles
اولین دوره آموزش مجازی آکادمی برند ایران هم اکنون روی سایت قرار دارد. شما می توانید آن را به صورت رایگان اخذ نمایید و بگذرانید.
جزو اولین نفراتی باشید که این دوره را می گذرانند.
اخذ این دوره کاملا رایگان است.
دوره اصول و مبانی موفقیت